Get Adobe Flash player

PREZENTACJE

Lubelski Obszar Funkcjonalny nabiera kształtów. Formalnie podpisano umowy o współpracy Lublina z dwunastką gmin okalających aglomerację .

Umowa jest kolejnym etapem projektu „Współpraca JST jako czynnik rozwoju Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego". Jego wartość to 2,5 mln zł. Gmina Lublin otrzymała dofinansowanie na realizację projektu z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna w wysokości 2,2 mln.

– Taka inicjatywa to konieczność. Umowa o współpracy ułatwi miastu ubieganie się o środki, które będą podzielone na wszystkich. Inicjatywa ta ma sens, ponieważ Lublin stawia na transport, a na tym aktualnie bardzo nam zależy – komentuje wójt Niedrzwicy Dużej, Adam Kuna.

Czytaj więcej...

Kraśnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podpisano umowę na realizację inwestycji „Przebudowa i modernizacja komunalnej oczyszczalni ścieków w Kraśniku". Pochłonie blisko 50 mln złotych ( przy budżecie Miasta Kraśnik wynoszącym nieco ponad 100 mln zł). Prawie 32 mln zł to bezzwrotna dotacja z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Projekt będzie polegał na: przebudowie oczyszczalni ścieków, budowie nowychsieci kanalizacyjnej, modernizacji sieci kanalizacji sanitarnej oraz 3stacji wodociągowych. Inwestycja ma zostać zakończona w 2015 r. Fatalny stan infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej spowodował, że część prac już wykonano, ale ich koszty zostaną zrefundowane miastu w ramach realizowanego projektu.

Czytaj więcej...

Pod znakiem zapytania stało istnienie aż 10 gmin uzdrowiskowych w całym kraju. Zastrzeżenia były różnego rodzaju, np. w przypadku połozonego we wschodniej Polsce Krasnobrodu kwestia dotyczyła wydobywania surowców naturalnych.

Do sanatorium w Krasnobrodzie borowinę, którą stosuje się m.in. w leczeniu chorób reumatycznych, sprowadzono z oddalonego o 60 km Horyńca, również gminy uzdrowiskowej. Ministerstwo postawiło w takiej sytuacji jasny warunek, leczniczy torf powinien być wydobywany na miejscu. Jeżeli Krasnobród chciał zachować status uzdrowiska musiał wypełnić ten wymóg. A jest o co walczyć, status uzdrowiska oznacza zarówno dotacje od państwa, jak i dla sanatorium, ponadto sanatorium to istotny pracodawca w regionie.

Czytaj więcej...

Brwinów, Bieruń i Żukowo – to laureaci XXVII edycji Konkursu „Teraz Polska" w kategorii Gminy. Zadaniem Konkursu „Teraz Polska" jest wyłonienie najlepszych pod względem gospodarności oraz atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorców gminy w Polsce.
- Nagroda nie ma charakteru masowego. W tym roku została przyznana jedynie 3 gminom. W ten sposób wyróżniamy wyłącznie najlepszych – tłumaczy Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska". – Tegoroczni laureaci Konkursu są potwierdzeniem, że odpowiednie zarządzanie i przyjęcie właściwej strategii rozwoju skutkuje stworzeniem dobrych warunków do rozwoju przedsiębiorczości oraz życia mieszkańców.

Czytaj więcej...

Konkurs „Gmina Fair Play" – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji jest skierowany do samorządów, które dbają o rozwój swojej społeczności. Jego celem jest popularyzacja etyki w działalności samorządów i promowanie postaw godnych naśladowania.
W kontaktach z przedstawicielami biznesu, w staraniach o pozyskanie nowych miejsc pracy, najważniejsze jest zaufanie i jasne zasady. Tytuł „Gmina Fair Play" daje obu stronom poczucie, że rozmowy i idąca w ich ślad współpraca będą opierać się na solidnych fundamentach – przekonuje Kamil Ładziak, wójt gminy Bełchatów, która otrzymała certyfikat w 2013 r.

Czytaj więcej...

Podkategorie

  •  PATRONATY
    PATRONATY
  • Nie tylko z NBP
    Nie tylko z NBP
  • Z Parlamentu
    Z Parlamentu
  • AFISZ kultury
    AFISZ kultury
  • ZAPROSILI NAS
    ZAPROSILI NAS
  • Liderzy Gospodarki
    Liderzy Gospodarki