Get Adobe Flash player
Reklama 2
Ormondo
Reklama 4
LublinInspiruje
PL_portal

EuroPanorama

Strasburg (franc. Strasbourg, niem. Straßburg, łac. Argentoratum) to typowe miasto pogranicza. W wyniku odwiecznych sporów Francji i Niemiec o Alzację, wielokrotnie zmieniał przynależność państwową. Tak naprawdę nie był i nie jest ani całkiem niemiecki, ani całkiem francuski, ani nawet całkiem alzacki. Poprzez wieki katolicy i luteranie bili się i godzili się w Strasburgu, który teraz staje się coraz bardziej muzułmański... Obecnie mieszkańcy mówią po francusku i po niemiecku, a także co raz chętniej po angielsku, nie wspominając o innych językach UE oraz rosyjskim. Strasburg to miasto, które łączy wiele kultur, a europejski styl widoczny jest na każdym kroku. To zapewne jedno z niewielu miejsc, w którym od razu chce sie zamieszkać.

Czytaj więcej...

OBRAZKI ZE STRASBURGA (1)
Piswe nq frqncuskiej klqaiqturwe i to nozie zq,; we to prqzdwiizq ,encwqrniq:

Piszę na francuskiej klawiaturze i mówię Wam, że to prawdziwa męczarnia.

Wygląda ona tak:

AZERTYUIOP^$

QSDFGHJKLMů*

WXCVBN,;:!

Super, nie? (tego znaku zapytania to chyba minutę szukałem)
Mówi się, że w Indiach ludzie mają zwyczaj rozkładać przed cudzoziemcami ręcei mówić: „India – something must be different!" Tutaj można by powiedzieć: „La France – tout est different !" (wszystko jest inaczej).

Czytaj więcej...

Znamy obszary tematyczne, nad którymi będą pracowali członkowie Komitetu Regionów w ramach sześciu komisji w ciągu całego roku. Są to m.in. Partnerstwo Wschodnie oraz wzmocnienie roli CORLEAP-u, strategia dostosowania do zmian klimatycznych, badanie wpływu na unijny proces decyzyjny takich dokumentów KR jak rezolucja dot. „Pakietu legislacyjnego w sprawie polityki spójności po roku 2013” czy opinia ws. Wspólnej Polityki Rolnej. Komitet Regionów będzie także ściśle współpracował z Parlamentem Europejskim oraz kolejnymi prezydencjami w Radzie UE.

Agnieszka Kudlińska, Dyrektor ds. Prac Konsultacyjnych KR - podkreśla, że polska delegacja działa w ramach Komitetu wyjątkowo aktywnie, przygotowując szereg opinii w kluczowych dla samorządów kwestiach. Podczas właśnie zakończonej sesji plenarnej przyjęto przygotowaną przez Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego rezolucję dot. „Pakietu legislacyjnego w sprawie polityki spójności po roku 2013”, opinię „Energia odnawialna: ważny uczestnik europejskiego rynku energii”, nad którą pracował Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego oraz opinię Adama Banaszaka, radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Niebieski wzrost – szanse dla zrównoważonego wzrostu w sektorach morskich”.

 

Prawie wszystkim wydawało się, że po długich i trudnych negocjacjach liderzy polityczni krajów Unii Europejskiej ustalili wspólny unijny budżet. Polska wg zapowiedzi miała dostać z niego blisko 106 mld euro, w tym ponad 72 mld na politykę spójności. Mainstrimowe massmedia i niektórzy niecierpliwi politycy odtrąbili wielki sukces rządu. Czy aby na pewno był to już czas na ogłaszanie fiesty i opracowywanie trasy „krajoznawczo-proszalnej” obejmującej spotkania w najbardziej wykluczonych obszarach?

Pewna część komentarotów i polityków oraz naukowców (ale stanowiąca znaczącą mniejszość) podnosiła , że na radość jest jeszcze trochę za wcześnie. Negocjacje w sprawie unijnego budżetu dopiero co wkroczyły w decydującą fazę - musi on bowiem zostać zaakceptowany przez eurodeputowanych, czyli Parlament Europejski. Jeszcze kilka lat temu mogło mieć zastosowanie arabskie powiedzenie o karawanie na pustyni.

Czytaj więcej...

W gościnnych wnętrzach Pałacu Chojnata odbyła się kolejna Celebracja Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej". To jedyne tej rangi cykliczne wydarzenie w Polsce, którego celem jest uhonorowanie kraju aktualnie przewodniczącego Wspólnocie Europejskiej.

Tym razem "świętowaliśmy" dla siebie... Poprzedzające ją Celebracje Prezydencji Węgier, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Czech i Francji cieszyły się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, władz samorządowych, liderów opinii publicznej oraz mediów. Ta Celebracja była na tle poprzednich wydarzeniem szczególnym, tym razem to Polska przewodniczy i organizuje spotkania Rady UE. Stąd też hymn UE - Odę do Młodości w awangardowej aranżacji wykonała znana polska śpiewaczka operowa - Alicja Węgorzewska.

Czytaj więcej...

OBRAZKI ZE STRASBURGA (2)
Tym razem o zajęciu, które dla Francuzów jest, jak wiadomo, najważniejsze: o jedzeniu. Oczywiście wszyscy niby wiedzą, że Francuzi jedzą ślimaki. Ale kiedy w supermarkecie zobaczyłem ślimaki zapakowane w folię i ładnie ułożone , to jednak pomyślałem sobie: a jednak, oni naprawdę to jedzą! To są jednak wysublimowane dylematy medioeurokraty. A jak wygląda aprowizacja licznej "diaspory"akademickiej? Karol student IV roku, obecny na wymianie w Strasburgu tak to relacjonuje: Szukanie substytutów idzie mi chyba całkiem nieźle. Zresztą w tutejszych supermarketach jest to dosyć ułatwione. Przy najlichszych artykułach danego rodzaju umieszcza się specjalne etykietki z napisem „najtańsze", żeby można było jeszcze łatwiej znaleźć najtańszy substytut. Przy wejściu do innego sklepu znalazłem tabliczkę, na której było napisane wprost: „tu nie ma produktów wysokiej jakości; tu są produkty tanie". Nota bene to właśnie ten sklep, w którym robię zakupy. Nazywa się Mutant.

Czytaj więcej...

RegioStars-2013 opt

W Brukseli zostali uhonorowali twórcy najlepszych projektów związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy. W tym roku regiony zgłosiły do konkursu rekordową liczbę 149 projektów. Nagrodami RegioStars wyróżniane są najlepsze projekty regionalne finansowane ze środków UE. Każdy z pięciu zwycięskich projektów to doskonały dowód na to, że dzięki innowacyjności można wspierać inteligentny i trwały wzrost gospodarczy z korzyścią dla ludzi, środowiska i gospodarki.

W tej edycji konkursu (2013) do Komisji Europejskiej wpłynęło ponad 140 projektów prac, spośród nich wybrano 27 finalistów.

Czytaj więcej...

Trwa Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
Rok 2012 decyzją Parlamentu Europejskiego został ustanowiony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Wśród założeń mieści się poprawa statusu społecznego osób starszych, zwiększenie dostępności do dóbr kultury i aktywny udział w życiu społecznym oraz budowanie pozytywnego wizerunku seniorów., a także realizację programów profilaktyczno – prozdrowotnych oraz liczne spotkania edukacyjne i integracyjne.
Seminarium dla dziennikarzy i inscenizacja multimedialna w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej nt. Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012 zostało realizowanej na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zaproszenie do udziału w konferencji skierowano do przedstawicieli mediów regionalnych, lokalnych i akademickich oraz władz szczebla krajowego i organizacji pozarządowych, wolontariuszy oraz samych osób starszych. W programie konferencji znalazła się m.in. bardzo ciekawa prezentacja Beaty Tokarz – Kamińskiej z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę", dotyczące potrzeb, aktywności oraz osiągnięć osób starszych. Zupełnie nowatorskie podejście do tego tematu zaprezentowała też Małgorzata Domagała z Inkubatora Dojrzałej Przedsiębiorczości.

Czytaj więcej...

Z Arkadiuszem Bratkowskim, Posłem do Parlamentu Europejskiego rozmawiał Mariusz Trubalski

 

Panie Eurodeputowany, jak to jest z tym gazem? Na czym właściwie stoimy?
Rok temu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska może posiadać najbogatsze złoża gazu łupkowego w Europie: nawet 5,3 bln m3. Dałoby to pełną niezależność w eksploatacji i zużyciu gazu w Polsce na najbliższe 200 lat. Szacunki, jak to szacunki – jeszcze wówczas nie były podparte specjalistycznymi gruntownymi analizami i badaniami. Z wielką niecierpliwością oczekiwano na pierwszy raport o zasobach gazu w łupkach znajdującego się w polskiej ziemi. Zadania tego podjął się Państwowy Instytut Geologiczny.

Czytaj więcej...

Wg Komitetu Regionów należy zapewnić większą zgodność między systemem regionalnej pomocy państwa a polityką spójności UE w okresie 2014–2020, zwłaszcza poprzez włączenie nowej kategorii regionów w okresie przejściowym do stref mogących ubiegać się o pomoc i poprzez podjęcie odpowiednich środków przeciw delokalizacjom.

Zanim KR przyjął stanowisko w tej sprawie, głos zabrał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. konkurencji Joaquín Almunia. Podkreślił on, że w kontekście wychodzenia z kryzysu subwencje publiczne na rzecz inwestycji w regionach najmniej rozwiniętych mogą przynieść rzeczywiste efekty, ale tylko pod warunkiem, że będą odpowiednio przygotowane i ukierunkowane oraz że będą wspierać inwestycje prywatne. Należy zadbać o właściwe wydawanie pieniędzy podatników w okresie, w którym większość budżetów publicznych musi zostać poddana konsolidacji. Przyszłe wytyczne dotyczące regionalnej pomocy państwa pozwolą unowocześnić kontrolę nad subwencjami publicznymi i dostosować je do obecnych zadań, aby poprawić ich jakość i ograniczyć zniekształcenia konkurencji na rynku wewnętrznym.

Czytaj więcej...

  •  PATRONATY
    PATRONATY
  • Nie tylko z NBP
    Nie tylko z NBP
  • Z Parlamentu
    Z Parlamentu
  • AFISZ kultury
    AFISZ kultury
  • ZAPROSILI NAS
    ZAPROSILI NAS
  • Liderzy Gospodarki
    Liderzy Gospodarki