Get Adobe Flash player
Reklama 2
Ormondo
Reklama 4
LublinInspiruje
PL_portal

Trwa Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
Rok 2012 decyzją Parlamentu Europejskiego został ustanowiony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Wśród założeń mieści się poprawa statusu społecznego osób starszych, zwiększenie dostępności do dóbr kultury i aktywny udział w życiu społecznym oraz budowanie pozytywnego wizerunku seniorów., a także realizację programów profilaktyczno – prozdrowotnych oraz liczne spotkania edukacyjne i integracyjne.
Seminarium dla dziennikarzy i inscenizacja multimedialna w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej nt. Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012 zostało realizowanej na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zaproszenie do udziału w konferencji skierowano do przedstawicieli mediów regionalnych, lokalnych i akademickich oraz władz szczebla krajowego i organizacji pozarządowych, wolontariuszy oraz samych osób starszych. W programie konferencji znalazła się m.in. bardzo ciekawa prezentacja Beaty Tokarz – Kamińskiej z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę", dotyczące potrzeb, aktywności oraz osiągnięć osób starszych. Zupełnie nowatorskie podejście do tego tematu zaprezentowała też Małgorzata Domagała z Inkubatora Dojrzałej Przedsiębiorczości.


Planowane w ramach ER2012 przedsięwzięcia będą ukierunkowane na integrację zarówno samych seniorów jak i wszystkich środowisk, których aktywność skupia się wokół problematyki osób starszych. Ma szansę zainicjować szeroką debatę społeczną o potrzebach seniorów oraz możliwościach skutecznego oddziaływania na rzecz tej grupy społecznej w sferze usług socjalnych, zdrowotnych i kulturalnych, a także stać się platformą wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Zgodnie z ideą Roku głownym przesłaniem jest potrzeba wzmacniania aktywności społecznej osób starszych, pielęgnowania więzi rodzinnych oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniem w ramach wolontariatu.
Dane demograficzne nie pozostawiają wątpliwości. Europa i Polska starzeją się. W naszym kraju w 2010 roku osoby starsze stanowiły 16 proc. społeczeństwa. Z danych GUS wynika, że w 2035 roku będziemy mieć ponad 8 mln seniorów, czyli 23 proc. A polscy seniorzy wciąż są mało aktywni. Wcześnie odchodzą na emeryturę (średnio w wieku 58 lat), niechętnie angażują się w wolontariat, sport, kulturę, społeczności lokalne. Zaledwie co siódmy senior korzysta z jakichkolwiek form zdobywania wiedzy, tylko 20 proc. seniorów korzysta z Internetu, podczas gdy w całej UE robi to dwa razy więcej osób starszych. Stąd pomysł na tematyczny rok mający na celu aktywizowanie seniorów. Kampania informacyjna będzie prowadzona równolegle we wszystkich krajach UE. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaplanowało szereg publikacji na ten temat, jak również konkursy i wystawę fotograficzną. Będą też warsztaty dla nauczycieli na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Wiele wydarzeń zaplanowało też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Do szukania pomysłu na życie po przejściu na emeryturę zachęcają też seniorzy, którzy już spróbowali bycia aktywnym. Michalina Żebrowska od niemal ośmiu lat jest wolontariuszką w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zna w nim niemal każdy eksponat. Najłatwiej spotkać ją w sali Małego Powstańca, gdzie zajmuje się najmłodszymi gośćmi muzeum. - Dzięki wolontariatowi nie ma czasu na starzenie się i nie wyobrażam sobie, bym emeryturę spędzała w domu przed telewizorem – mówi Żebrowska. W Ośrodku Wsparcia dla Seniorów na warszawskiej Woli namawia też inne osoby na emeryturze by nie zamykały się w czterech ścianach, ale szukały dla siebie miejsca i wychodziły do ludzi.
Mariusz Trubalski

  •  PATRONATY
    PATRONATY
  • Nie tylko z NBP
    Nie tylko z NBP
  • Z Parlamentu
    Z Parlamentu
  • AFISZ kultury
    AFISZ kultury
  • ZAPROSILI NAS
    ZAPROSILI NAS
  • Liderzy Gospodarki
    Liderzy Gospodarki