Get Adobe Flash player
Reklama 2
Ormondo
Reklama 4
LublinInspiruje
PL_portal

Zielone szlaki Greenways służą niezmotoryzowanym użytkownikom i prowadzą wzdłuż naturalnych korytarzy, historycznych tras handlowych, rzek i kolei. Celem szlaków Greenways jest promocja aktywnego trybu życia, poprawa zdrowia, ochrona środowiska naturalnego, zmniejszanie zanieczyszczeń powodowanych przez motoryzację oraz tworzenie bezpiecznych tras dojazdu lub dojścia do pracy i szkoły.Zielone szlaki przyczyniają się do rozwoju różnych form turystyki przyjaznej dla środowiska, w tym do kreowania i promocji ekologicznych produktów turystycznych. Wszystkie produkty turystyczne na zielonych szlakach greenways łączy zasada wykorzystywania lokalnego potencjału i wspierania społeczności lokalnych- są one tworzone w oparciu o zasoby miejscowe – usługi turystyczne, ofertę kulinarną regionu, lokalne produkty i miejsca ich sprzedaży oraz inicjatywy społeczne.

Kolebką Greenways są Stany Zjednoczone, gdzie słowo to po raz pierwszy użyto dla nazwania ścieżek rekreacyjnych (pieszych i rowerowych). W Europie Zachodniej idea greenways została zapoczątkowana z końcem lat 80. i w latach 90. Prekursorami idei greenways w Europie Środkowo-Wschodniej byli Czesi. Pomysł tworzenia zielonych ścieżek narodził się już w 1990 roku. Grupa Amerykanów, na czele z Lu Chmielarzem, mających czeskie korzenie, postanowiła przeszczepić na grunt środkowoeuropejskiej świetnie rozwijającą się koncepcją greenways w USA.Program Greenways (CEG- Central & Eastern European Greenways) jako pozarządowa inicjatywa rozwijana w regionie Europy Środkowo- Wschodniej został wylansowany w 2000 roku. Był on realizowany w ramach międzynarodowego Stowarzyszenia „Environmental Partnership for Sustainable Development", które stanowi konsorcjum fundacji działających w Polsce (Fundacja Partnerstwo dla Środowiska), Republice Czeskiej, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii. Do sieci CEG należy obecnie 9 długodystansowych zielonych szlaków oraz kilkanaście szlaków lokalnych i miejskich.Program „Zielone Szlaki – Greenways" w Polsce był koordynowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa i realizowany wspólnie z Zespołem Koordynatorów Greenways (Forum Zielonych Szlaków Greenways i Ekomuzeów w ramach Krajowej Sieci Grup Partnerskich), którzy reprezentują organizacje pozarządowe będące inicjatorami poszczególnych zielonych szlaków. Celem Programu „Zielone Szlaki-Greenways" w Polsce było wspieranie ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz aktywizacja lokalnej gospodarki poprzez turystykę przyjazną dla środowiska, promocję lokalnych produktów oraz inicjatywy społeczne. Przy szlakach powstają galerie i punkty sprzedaży lokalnych produktów, punkty informacji turystycznej, wypożyczalnie sprzętu sportowego i turystycznego, etc.Na szczeblu lokalnym Program „Zielone Szlaki- Greenways" był realizowany we współpracy z ponad 200 lokalnymi partnerami – samorządami (urzędy marszałkowskie, urzędy miast i gmin), organizacjami pozarządowymi szkołami i firmami. Na poziomie krajowym program zakładał współpracę z kluczowymi instytucjami i organizacjami zajmującymi się turystyką, dziedzictwem i ochroną środowiska.Uczestnictwo w tej inicjatywie to duża szansa dla lokalnych przedsiębiorców. Szlak musi żyć, funkcjonować, otwierać nowe możliwości, dlatego potrzebni są ludzie, którzy dobrze znają swój region. Szlak budowany jest ze społecznością, a nie dla niej. – powiedział Marek Romaniec, jeden z inicjatorów greenways w Polsce.

 

„Greenways Środkowo-Wschodniej Lubelszczyzny", to inicjatywa dotycząca projektu zielonego szlaku na Lubelszczyźnie. Szlak będzie kontynuacją projektu zrealizowanego w latach 2011-2013 przez sześć LGD z terenu województwa lubelskiego: „Dolina Giełczwi", „Nasza Nadzieja", „Krasnystaw PLUS", „Polesie", „Polska Dolina Bugu", „Promenada S12". Współpraca w trakcie realizacji wcześniejszego projektu stała się podstawą nowej inicjatywy, szlaku Greenways Środkowo-Wschodniej Lubelszczyzny".
Aleksandra Biszczad

  •  PATRONATY
    PATRONATY
  • Nie tylko z NBP
    Nie tylko z NBP
  • Z Parlamentu
    Z Parlamentu
  • AFISZ kultury
    AFISZ kultury
  • ZAPROSILI NAS
    ZAPROSILI NAS
  • Liderzy Gospodarki
    Liderzy Gospodarki