Get Adobe Flash player
Reklama 2
Ormondo
Reklama 4
LublinInspiruje
PL_portal

W styczniu wolumen obrotu wszystkimi instrumentami pochodnymi wyniósł 878,2 tys. sztuk. Liczba otwartych pozycji na koniec stycznia wyniosła 180,1 tys.
W styczniu wolumen obrotu kontraktami terminowymi na WIG20 wyniósł 767,5 tys. kontraktów. Liczba otwartych pozycji na tym instrumencie na koniec stycznia wyniosła 121 tys. kontraktów.
W styczniu wolumen obrotu opcjami na indeks WIG20 wyniósł 35,4 tys. opcji. Wolumen za ostatnie 12 miesięcy (luty 2011 - styczeń 2012) wyniósł 846,5 tys. opcji. Na koniec stycznia liczba otwartych pozycji na tym instrumencie wyniosła 34,3 tys. opcji.
Wolumen obrotu kontraktami na akcje w styczniu wyniósł 52,8 tys. kontraktów. Liczba otwartych pozycji na tym instrumencie na koniec stycznia wyniosła 8,5 tys. kontraktów. Kontraktami na akcje o najwyższym miesięcznym wolumenie obrotu były:
LP Instrument bazowy Wolumen obrotu (w szt.) w styczniu br.
1.PKO BP SA 16 437
2.KGHM SA 13 460
3.PETROLINVEST SA 7 045
4.PKN ORLEN SA 6 317
5.LOTOS SA 1 799
Wolumen obrotu na kontraktach walutowych wyniósł w styczniu 18,7 tys. co stanowi wzrost o 115% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku,Najbardziej popularnym kontraktem walutowym w styczniu był kontrakt na parę USD/PLN. Wolumen obrotu tym instrumentem wyniósł 14,6 tys. kontraktów. Liczba otwartych pozycji na tych instrumentach wyniosła 2,8 tys. kontraktów i była o 51% wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Instrumenty pochodne są najskuteczniejszym narzędziem, które można wykorzystać w zarządzaniu określonych rodzajów ryzyka. Indeksowe oraz akcyjne instrumenty pochodne mogą być wykorzystane do zarządzania ryzykiem rynkowym np. w celu ochrony posiadanego portfela akcji przed spadkiem jego wartości. Korzystając z walutowych kontraktów terminowych można zabezpieczyć ryzyko niekorzystnych zmian danego kursu walutowego. Instrumenty te mogą być, zatem wykorzystywane np. przez podmioty posiadające określone pozycje walutowe w odniesieniu się do kursów walutowych: USD/PLN, EUR/PLN, CHF/PLN. Na szczególna uwagę zasługują opcje charakteryzujące się bardzo dużą elastycznością w zakresie tworzenia strategii zabezpieczających. Na GPW notowane są opcje wygasające w 4 terminach a w ramach każdego terminu dostępnych jest wiele serii opcji kupna i sprzedaży o różnych kursach wykonania. Mnogość dostępnych instrumentów sprawia, że możliwości w zakresie strategii zabezpieczania są bardzo duże. Przy wykorzystaniu opcji mogą być tworzone strategie zabezpieczające różne rynkowe scenariusze oraz charakteryzujące się różną wysokością kosztu tego zabezpieczenia.
Instrumenty pochodne są również skutecznym narzędziem inwestycyjnym. Umożliwiają osiąganie zysków zarówno na wzrostach jak i spadkach wartości instrumentu bazowego. Inwestycje w instrumenty pochodne charakteryzuje duża dźwignia finansowa. Również w tym przypadku na szczególną uwagę zasługują opcje oraz ich elastyczność. Przy wykorzystaniu opcji możliwe jest nie tylko inwestowanie w oczekiwaną zmianę wartości instrumentu bazowego, ale również np. zmianę zmienności na rynku. Szczególnym przypadkiem strategii inwestycyjnych są realizowane głównie przez inwestorów instytucjonalnych strategie arbitrażowe.

  •  PATRONATY
    PATRONATY
  • Nie tylko z NBP
    Nie tylko z NBP
  • Z Parlamentu
    Z Parlamentu
  • AFISZ kultury
    AFISZ kultury
  • ZAPROSILI NAS
    ZAPROSILI NAS
  • Liderzy Gospodarki
    Liderzy Gospodarki